Opencart Seo Ayarları

seo-opencartE-ticaret sitelerinin olmassa olmazlarından biridir seo ayarları ve seolu url ler. Seo olmadan bir sitenin özeliklede e-ticaret sitelerinin pekde bir anlamı kalmıyor aslında. Opencart e-ticaret yazılımının güzel bir seo alt yapısı mevcut.Bunu hem manuel olarak hemde eklentiler sayesinde otomatik olarak yapabiliyoruz. Öncelikle manuel ayarlardan başlayalım. İlk olarak sistem > genel ayarlar menüsü altından mağazamıza düzenle diyoruz ve en son sekme olan sunucu sekmesine geçiyoruz. İkinci seçenek olan SEO URLKullan seçeneğini evet olarak ayarlıyoruz ve kaydediyouz. Seo özelliğimizi aktifleştirmiş oluyoruz sonrasında manuel olarak seo ayarı yapmak için seo urlgireceğimiz ürünün detayını girip ikinci sekmeye yani veri sekmesine geçip SEO Kelimesi yazan kısma urun-adi.html şekinde istediğiniz seo url sini yazıyoruz. Bu url yi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz türkçe karakter kullanmayın yeter.

Son olarak hostunuza bağlanıp ana dizinde bulunan .htaccess.txt dosyasını .htaccess olarak değiştirin yani sonundaki .txt kısmını silin. Seo ayarlarınız kullanıma hazır. Hiç bir eklenti kullanmadan bu şekilde manuel olaral seo ayarlarınızı kullanabilirsiniz. Birde tüm bu işlemleri yaptıkdan sonra ürün detayına tek tek ürün url si yazmak yerine bunu otomatik yapan seo eklentileri var fakat türkçe karakterli ürünlerde türkçe karakterin yerine hiç bir harf koymadığı için ürün isimleri pekde iyi oluyor denemez. Yinede sizin tercihiniz manuelmi yoksa eklenti ilemi kullanırsınız size kalmış. Eklenti kullanmak istiyorsanız Deadcow oto seo eklentisi veya edSeo otomatik seo eklentisi işinizi görecektir. Eklentiyi kurup modüller sekmesinden kolayca yönetebilirsiniz. Manuel seo ayarlarını yapamayan arkadaşlar aşağıdaki resimli anlatımdan faydalanabilirler.

opencart-seo-ayari

, , , ,
15 Comments
 1. detaylı anlatımınız ve paylaşımınız için teşekkürler.

 2. merhaba,
  Deadcow seo kullanmaktayım ve seo Meta Kelimeleri nedense sınırlı yazıla biliniyor. Bu ayarı değiştirme imkanı var mı?

 3. merhaba apachee mod rewrite modülünü hiç bi yerde bulamadım. bunu nerden temin edebilirim.

 4. Bir konuyu araştırırken sitenizi gördüm iyi paylaşım olmuş teşekkür ederim

 5. Allah razı olsun, bu bilgi çok işime yarayacak

 6. Aradığımızı bulduk sonunda. Tesekkurler 🙂

 7. Siteniz google aramalarında mevcut fakat hedef kelimenizde düşüş yaşadıysanız sitenize seo çalışması yaptırmanızı tavsiye ediyorum murat bey.

 8. bir soru sormak istiyorum
  kategorilerin altında bulunan ürünler kategori isimleri olmadan direk url nin önüne ürün isminin yazılması nasıl yapılabilir

  • Bu konuda ücretli destek vermekteyiz ahmet bey iletişim kısmından iletişime geçerseniz yardımcı olalım.

YORUM BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir