Opencart Kurulum ve Güncelleme

30 Ekim 2013

opencart-kurulumYeni bir opencart sürümü kuracaksanız veya var olan opencart sürümünüzü daha üst bir sürümle güncellemek istiyorsanız bu makalem sizin için yararlı olacaktır. İlk olarak opencart kurulumu nasıl yapılır onu kısaca anlatalım. İndirdiğiniz opencart sürümünü hostunuza import ediniz yani yükleyiniz.Artından siteadi.com şeklinde siteye girmeye çalıştığınızda siteniz otomatik siteadi.com/install adresine yönlenecektir. Eğer yönlenmiyorsa dosyalarınızda bir sorun var demektir. Sonrasında çıkan ekranda veritabanı bilgileriniziisteyecektir bunları eksiksiz bir şekilde doldurun. Ardından chmod 777 yapılması gereken  dosyaları ve yapılıp yapılmadıklarını gösterecek geneldeotomatik yapar fakat windows bir sunucuda kurulum yaptıysanız bu ayarları manuel bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

Bu ayardan sonra kurulumunuz başarıyla gerçekleşecek ve size admin panelinemi yoksa anasayfayamı gitmek istediğinizi soracak. Seçim size kalmış. Kurulumdan sonra install klasörünü kesinlikle hostunuzdan silin sonra sıkıntı yaşarsınız. İnstall klasörünüde sildikden sonra opencart sürümünüz kullanıma hazır hale gelecektir.

Opencart Sürüm Güncelleme
İndirdiğiniz  opencart versiyonunun içinden çıkan dosyalardaki ana dizindeki config.php, admin klasorunun içindeki config.php ve image klasörünü silin. İşlem bittikden sonra kalan dosyaları hostunuza yükleyin, yani diğerlerinin üzerine yazın. Aktarma işlemi bittikden sonra siteadi.com/install adresini çağırın. Bu sayfada karşınıza güncelleme ekranı çıkacak güncelle butonuna tıkladığınızda sürümünüz güncellenecektir. Yeni sürümünüz kullanıma hazır.